Anonymous
Anonymous asked in Social ScienceEconomics · 4 months ago

I have an economics question please help?

The total cost of producing 10 units of a product is $120, and the MC of the 11th unit is $34. As a result we know that:

A. ATC of 11 units is $34

B. TFC is $120

C. ATC of 11 units is $14

D. ATC of 11 units is $154

1 Answer

Relevance
  • Oiy
    Lv 6
    4 months ago
    Favorite Answer

    only C is possible because ATC would be 154\11=$14.

Still have questions? Get your answers by asking now.